כתוֹם
יצירת קשר
שם:
מס' טלפון:
דוא''ל:
תוכן הפנייה:
אנא הקלידו את הספרות אנא הקלידו את הספרות:
 
04-8500661
0 או שלוחה 22 שירות לקוחות -
שלוחה 33 מכירות -

הנגשת אתרי אינטרנט


25 יולי, 2017

הנגשת אתרי אינטרנט היא הפיכת אתרי אינטרנט לנגישים וזמינים עבור אנשים בעלי מגבלות שונות, למשל עיוורים, כבדי ראייה, כבדי שמיעה או חרשים, בעלי לקויות למידה, מוגבלויות קוגניטיבית, מוגבלות לאור ואף מוגבלות בתנועה כגון בעייה בהזזת העכבר או שימוש במקלדת.

הורדת חסמים כלפי קבוצות מוגבלות באוכלוסיה תהפוך את השימוש באינטרנט לקל עבורם וייקל עליהם להשתלב בחברה ולנהל חיים עצמאיים ללא תלות בעזרה. ההנגשה היא חשובה חברתית כדי לשלבם בחברה, מעבר להיותם כוח צרכני.

בעבר הנגשת אתרי אינטרנט הייתה תלויה ברצונם הטוב של בעלי האתר, אך היום מנוסח חוק הנגישות המגדיר בצורה ברורה איזה אתרים חובה להנגיש וכיצד. תקן מכון התקנים קובע מהוא אתר מונגש וזהו בעצם אימוץ של החוק הבין לאומי לאתרים מונגשים של ארגון האינטרנט הבין-לאומי W3C.

 

מי יחויב בהנגשת אתרי האינטרנט?


לפי תקנות 5568 אלה הם הארגונים שיחויבו בשינוי אתרי האינטרנט שלהם למונגשים:

  • אתרי אינטרנט של רשות מקומית או גוף ממשלתי.
  • אתרים עסקיים של חברות או עוסקים מורשים גדולים.
  • גופים ללא מטרות רווח כמו עמותות הנותנות שרות לציבור.

אתרים של גופים קטנים יוכלו לקבל פטור מהנגשת אתר האינטרנט, אם יוכיחו כי פעולה זו יקרה מידי עבור ארגונם, והפיכת אתרם למונגש הוא עול כלכלי שאין ביכולתם לבצע, את הפטור ניתן יהיה לקבל מנציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. 

 

טכניקות וכלים להנגשת אתר אינטרנט


יש כלים רבים להנגשת אתר עבור אנשים הסובלים ממוגבלות גופנית. כמה מהשינויים שיש להכניס לאתר האינטרנט:

  1. אנשים הסובלים מעיוורון צבעים לעיתים אינם יכולים לקרוא אתר אינטרנט שבו קיים שילוב צבעים שאין באפשרותם לראות. זאת הסיבה שבעת בניית האתר יש להשתמש בכלי לבחינת ניגודיות הפונטים ורקע האתר, ולבחור ביחס ניגודיות גבוה. ניתן אף להוסיף תוכנה לשינוי הצבעים באתר לנוחות המשתמשים.
  2. הפעלת עכבר המחשב דורשת יכולות קואורדינציה ולכן יש אנשים שאינם יכולים להפעיל אביזר זה. בהיבט הנגישות יש לתכנן אתר אינטרנט שניתן לנווט בו בין הדפים השונים על ידי שימוש במקלדת בלבד, תוך תכנון תפריטי אתר נוחים וברורים.
  3. עבור אנשים עיוורים ניתן להכניס לאתר תוכנה המקריאה את תוכן האתר ומאפשרת ללקויי הראייה נגישות לאינפורמציה שבאתר. יש תוכנות המותאמות לכל מערכת הפעלה, כמו מערכת הפעלה חלונות או מערכת מחשבי אפל.
  4. כאשר נעשה שימוש בסרט הדרכה הכלול באתר כדי להעביר אינפורמציה, יש לשלב בו טקסט עבור כבדי השמיעה שאינם יכולים לשמוע. נוסף על כך, לצד הצעה לשירות לקוחות שאפשרי רק בטלפון, יש להטמיע את כל ההדרכה באתר לטובת חרשים שלא יכולים לשוחח בטלפון.

אלו הן רק דוגמאות לשינויים שיש להעביר אתרים כדי שיהפכו למונגשים ויש להתעדכן בסעיפי החוק.

 

עד מתי יש להנגיש את אתרי האינטרנט?


אתרי אינטרנט אשר מחויבים בהנגשה חייבים לבצע שינויים אלה תוך 48 חודשים מרגע כניסת התקנה עד 25 באוקטובר 2017. אתרים אשר נבנו לפני כניסת התקנות ניתן להנגיש תוך 24 חודשים בעוד שאתרים חדשים יש להנגיש מיד

חפש מאמרים טכניים
נושא

תאריך

מילות מפתח